Podzim je to nejvhodnější období pro založení zahrady a pokud chceme vytvořit zahradu pro romantické duše, je to velká výzva a poněkud speciální úkol. Na místě je alespoň základní znalost vysazovaného materiálu, květin, bylin, keřů nebo stromků, znalost jejich nároků, velikosti, tvaru a barvy listů i květů, aby celkový dojem vytvořené kompozice byl ucelený a harmonický. Romantici milují kulaté tvary a bílé nebo pastelové barvy, špičaté tvary rostlin je netěší a zdají se jim nebezpečné, takže na romantickou zahradu rozhodně nepatří lupina vlčí bob, liliochvostec nebo knifofie, i když jsou to jinak nádherné květiny. Při zakládání romantické zahrady jsme do jisté míry limitováni její velikostí, které také musíme přizpůsobit celkovou koncepci. Ale vždy by se měl najít na takové zahradě prostor pro lavičku pod pergolou z růží nebo alespoň malé jezírko.
Květiny a byliny do romantické zahrady
Na takovém typu zahrady by měly kvést od časného jara do pozdního podzimu vhodně zvolené skupiny květin a bylinek, významný efekt tvoří vzájemné střídání rostlin s odlišným tvarem i barvou nejen květů, ale také listů, velmi efektní listy má například hosta, kontryhel, bergénie a z bylinek červenolistá nebo panašovaná šalvěj. Pro vytvoření jarní krásy vysazujeme ve skupinách čemeřice, krokusy, sněženky, bledule nebo talovíny, cibuloviny sázíme mezi trvalky, po jejich odkvětu od nich převezmou pomyslnou štafetu krásy. Mezi velmi efektní trvalky jara se na takovém typu zahrady velmi dobře vyjímají kopretiny, zvonky, hvozdíky, sedmikrásky nebo romantické dvouleté pomněnky, vysazujeme nejméně 3 kusy rostlin jednoho druhu, pak je celkový dojem celistvější.
Pro období pozdního jara jsou velmi vhodné kosatce, které vynikají nejen květem, ale i nádhernou jemnou vůní, pivoňky nebo hortenzie, tyto rostliny sázíme jako solitéry, budou tvořit na romantické zahradě výrazné dominanty. Královnami léta se mohou stát denivky a lilie, ale hlavně něžné květy růží, které při společné výsadbě s trsy levandule vytváří neuvěřitelný vizuální efekt, ale také potěší duši každého romantika opojnou vůní. Pokud levanduli ihned po odkvětu seřízneme, odmění se nám dalším množstvím něžných kvítků i v srpnu. Zásadně ale pro takovou výsadbu nevolíme červené růže, spíše bílé, růžové nebo lososové barvy.
Květy růží budou kvést až do podzimu a můžeme je doplnit skupinami floxů, nakvétají postupně od července, kvetou několik měsíců a opojně voní, společně s vůní růží a levandule evokují pocit starodávné zahrady našich babiček. Trvalkovou výsadbu vhodně doplníme sezónními letničkami jako jsou například zářivky, netýkavky, astry nebo voňavé petúnie a bylinkami vysazenými v ozdobných květináčích. Na podzim rozzáří zahradu květy chryzantém kvetoucích do konce podzimu. Během celého období vegetace je třeba o tyto rostliny pečovat, odstraňovat odkvetlé květy a odumřelé listy, zalévat a na jaře nebo na podzim přihnojit kvalitním přírodním hnojivem, kvetení rostlin podpoří kopřivový výluh aplikovaný na půdu.
Okrasné keře do romantické zahrady
Při zakládání romantické zahrady je vhodné pečlivě promyslet celkovou koncepci a vyčlenit místo pro okrasné keře, které potěší svými bohatými květy i omamnou vůní. Na jaře je velmi vhodný šeřík a také rododendrony, všechny smysly také pohladí kaskády květů wistárií nebo štědřenců, které ale musí mít pevnou oporu. Na romantické zahradě by také neměly chybět keře komule (Buddleja), pro jejich vyšší vzrůst jimi můžeme vyplnit různé koutky na zahradě, krásný efekt vytváří velké barevné květy keřů ibišku, které kvetou do podzimu. Na takový typ zahrady nejsou příliš vhodné jehličnany, rušily by celkový dojem.
Nábytek a doplňky do romantické zahrady
Při výběru zahradního nábytku volíme oblé tvary a světlé barvy, bílá je dokonalá. Posezení na zahradě zpříjemní a celkový dojem dokreslí romantické polštáře s květinovými motivy. Velmi důležitá je také volba doplňků, které dotváří celkový vizuální dojem, ozdobná keramika, proutěné košíky s květinami, ozdobná mříž pro podporu keřů, ale i třeba starodávná plechová konev natřená bílou barvou s dekorem pomněnek, každý drobný detail dotváří celkový dojem.
Trávník do romantické zahrady
Na místech, která nejsou osázena, vyséváme trávník, popřípadě necháme prostor pro výsev zeleniny. Dobře udržovaný a pravidelně sekaný trávník celkově podtrhne dojem celkového efektu vysazených rostlin a keřů.Trávník také potřebuje péči, pravidelně jej hnojíme, výborné je tekuté hnojivo s vyšší dávkou draslíku a menší dusíku.
Romantická zahrada je pro majitele oázou klidu a harmonie a od jara do podzimu poskytuje nepřeberné možnosti pro načerpání energie, ale i relaxaci v záplavě květů a vůní.
Moderní bydlení s vnitroblokem a výhledem do zeleně v Praze 9
Toužíte po vlastním bydlení v klidné lokalitě s moderním designem a zeleným vnitroblokem? Pak by…
Jak se starat o sáčkový, cyklónový nebo robotický vysavač? Šikovné tipy z praxe
Jak zajistit stálý sací výkon a delší životnost? Přece správnou údržbou. Nezáleží na tom, zda…
Jak vymalovat koupelnu? Praktický průvodce pro začátečníky
Prostředí koupelny je specifické vysokou vlhkostí. A právě na ni bychom měli brát ohled při…
Sháníte efektivní zastínění zimní zahrady? Známe řešení
Zimní zahrada je ideální místo k odpočinku ve chvílích, kdy venku řádí déšť, krupobití, vítr…
Zimní měsíce v dílně nemusí být časem nečinnosti
Zimní měsíce mohou být pro práci v dílně pořádnou výzvou. Proto je dobré na zimní…
7 věcí, které byste měli uklízet častěji, než si myslíte
Předměty denní spotřeby jsou tak přirozené, až občas zapomeneme, jak často je potřeba je čistit….