Šicí stroje v minulosti představovali veliká a těžká zařízení. Ne vždy byla manipulace s nimi jednoduchá. Nyní je to ovšem naopak. Moderní šicí stroje jsou malé, lehké a skladné. Hodí se na šití jakéhokoliv oblečení, jako jsou kalhoty, šaty nebo všelijaké módní doplňky.
Pokud vás už móda z obchodu omrzela, udělej si radost novým šicím strojem. Můžete si tak vyrobit kousky co vám skvěle padnou a jsou přesně podle vašich představ. Jak takový šicí stroj vybrat, vám osvětlíme v následujícím článku.
Elektronické a mechanické ovládání šicích strojů
Do základních kategorií můžeme zařadit stroje elektronické a mechanické. Každý z nich má své specifické ovládání.
Elektronické ovládání
První kategorii představují elektronicky ovladatelné šicí stroje. O nastavení jednotlivých stehů se stará deska, ve které je umístěna veškerá řídící elektronika. Díky dostupným tlačítkům, která jsou umístěna vně šicího stroje, můžeme měnit druhy stehů a programů. Všechny programy jsou přehledně zobrazeny na displeji, který je součástí šicího stroje. Výhodou elektronických strojů je jejich nízká hlučnost a dostupnost několika nastavitelných programů. Nevýhodou můžou být pro někoho vyšší pořizovací náklady.
Mechanické ovládání
Mechanické šicí stroje mají největší odlišnost u chapačů. Mechanické chapače jsou vytvořeny do maximální šíře cik caku do 5 mm. Tento typ strojů využijí především ti z vás, kteří se šitím teprve začínají. Výhodou může být nízká pořizovací cena.
Typy šicích strojů
Na současném trhu se můžeme setkat s několika typy šicích strojů. Prvním typem jsou klasické šicí stroje, které nabízejí běžně dostupné druhy stehů. Jedná se o všestranného pomocníka nejen při zašívání, ale také při sešívání a prošívání. Klasický stroj vyniká hlavně zmíněnou všestranností. Nedisponuje pouze jediným typem stehu, proto osloví hlavně běžné zákazníky, kteří se chtějí přiučit něčemu novému.
Dalším typem jsou šicí stroje overlock. Jak již název napovídá, tento stroj je vhodný pro tzv. overlockové švy. Jedná se o boční švy, kde lze využít dvě, tři, čtyři nebo pět nití. Nevýhodou těchto strojů je jejich malé zaměření. Skvěle zvládnou jen zmíněné overlockové švy. Švy rovné zvládají totiž jen velmi obtížně. Dalším zvláštním švem je coverlock. Využívají se k tomu stejnojmenné šicí stroje. Kombinované stroje zvládnou jak overlockové tak i coverlockové švy a snadno s nimi ušijete například i celé triko.
Posledním typem jsou takzvané vyšívací stroje. Tyto stroje jsou vhodné na vyšívání obrázků a symbolů. Současný trh nabízí i kombinaci vyšívacích a klasických strojů. Výhodou je bezpochyby plně automatický režim vyšívání. Nevýhodou mohou být pro někoho vyšší pořizovací náklady.
Důležité parametry při výběru šicího stroje
Při výběru jakéhokoliv typu šicího stroje je důležité zaměřit se na jeho důležité parametry, které se při výběru nesmí podcenit. Mezi tyto parametry patří:
- počet a druhy stehů
- funkce
- pořizovací náklady
Počet a druhy stehů
Při výběru šicího stroje je dobré zaměřit se na jeden z nejdůležitějších parametrů. Tím jsou nejen vaše nároky kladené na šicí stroj, ale také počet stehů. Výrobci tento parametr označují většinou jako počet programů. Čím složitější práci se strojem budete vyžadovat, tím se budou zvyšovat i vaše nároky na počet stehů, které stroj zvládne.
Od počtu stehů se odvíjí celková pořizovací cena šicího stroje. Nejlevnější modely mají dostupné pouze tři stehy, což je pro pokročilejší šití velmi málo. Naopak modely dražší mohou zvládat i několik desítek až stovek druhů stehů.
Funkce
Každý stroj, ať už se jedná o levnější nebo dražší model, má odlišnost nejen v počtu stehů, ale také v množství funkcí, které svým uživatelům nabízí. Mezi běžné funkce šicích strojů patří následující:
- automatický odstřih nitě
- volné rameno
- osvětlení
- nastavení pozice jehly
- zapošití
Pořizovací náklady
Pořizovací náklady jsou u každého šicího stroje jiné. Většinou se liší v počtu stehů a v množství funkcí, kterými disponují. Nejlevnější modely se dají pořídit již od 1 500 Kč. Jejich cílovou kategorií jsou zejména začátečníci, kteří vyrábí nebo zpravují pouze jednoduché kusy oblečení. Stroje této cenové kategorie mají pouze malý počet stehů. Dražší šicí stroje, které stojí několik tisíc korun, nabízí uživatelům nepřeberné množství funkcí a typů stehů.
Moderní bydlení s vnitroblokem a výhledem do zeleně v Praze 9
Toužíte po vlastním bydlení v klidné lokalitě s moderním designem a zeleným vnitroblokem? Pak by…
Jak se starat o sáčkový, cyklónový nebo robotický vysavač? Šikovné tipy z praxe
Jak zajistit stálý sací výkon a delší životnost? Přece správnou údržbou. Nezáleží na tom, zda…
Jak vymalovat koupelnu? Praktický průvodce pro začátečníky
Prostředí koupelny je specifické vysokou vlhkostí. A právě na ni bychom měli brát ohled při…
Sháníte efektivní zastínění zimní zahrady? Známe řešení
Zimní zahrada je ideální místo k odpočinku ve chvílích, kdy venku řádí déšť, krupobití, vítr…
Zimní měsíce v dílně nemusí být časem nečinnosti
Zimní měsíce mohou být pro práci v dílně pořádnou výzvou. Proto je dobré na zimní…
7 věcí, které byste měli uklízet častěji, než si myslíte
Předměty denní spotřeby jsou tak přirozené, až občas zapomeneme, jak často je potřeba je čistit….