Trvalky (pereny) rostou na rozdíl od jednoletých a dvouletých rostlin na svém stanovišti řadu let a v poslední době jejich výsadba nabývá na oblibě, vytváří na zahradě dokonalou atmosféru, vhodnou volbou rostlin vysazenou ve skupinách lze vytvořit díky rozmanitosti barvy i tvaru květů a listů dokonalý harmonický celek kvetoucí od časného jara do pozdního podzimu. Takto vytvořená zahrada je nejen pastvou pro oko, ale plní také svůj užitkový účel, květy plné nektaru zajistí potravu pro hmyz, což je v době vymírání jednotlivých druhů velmi důležité. Při zakládání trvalkových záhonů je důležitá alespoň základní znalost nároků jednotlivých druhů rostlin, vítaná je i inspirace na jiných zahradách, k tomuto účelu velmi dobře poslouží zahrady botanické.
Plán výsadby záhonu
Před samotným výběrem a nákupem rostlin je důležité vytvoření plánu, podle kterého pak budeme záhony trvalek vysazovat. Důležitým kritériem při vytváření plánu výsadby je stanoviště a poloha, jinak osazujeme trvalkové záhony u zídek a okrasných plotů, jinak ty, které jsou umístěny volně v prostoru zahrady. Základním pravidlem je vytvoření dominantní kostry, která je základním prvkem, od kterého se vyvíjí další výsadba, velmi vhodné je využít vyšší trvalky s výrazným efektem květů nebo listů (oměj šalamounek, rudbekie, kopretiny, vysoké zvonky, mák orientální, ostrožka stračka) vytvářející dominantu, od které se pak odvíjí doplňková výsadba. Vždy sázejte lichý počet rostlin v počtu tři až pět v patřičné vzdálenosti od sebe tak, aby po několika letech, kdy se rozrostou, dokonale pokryly půdu, ale tak, aby nedošlo k vzájemnému prorůstání.
Vhodná je podle typu vzdálenost 15 – 20 cm, někdy u mohutnějších rostlin až 25 cm (šanta kočičí). Po vytvoření kostry výsadby volíme doplňující rostliny s důrazem na jejich nároky na stanoviště, dobu kvetení, barvu a tvar květů a listů. Pro tento účel jsou velmi efektní různobarevné šalvěje (stříbrná, fialová, panašovaná), bergenie, hosty, čistec s nevšedním efektem stříbrných ojíněných listů, velmi vhodnou rostlinou je také kontryhel, na světe snad není krásnější rostlina s vějířovitými listy jako právě on. Vhodnými trvalkami pro výplň plochy je například šanta kočičí, levandule, krásnoočko, kakost, kokarda, dlužicha, různé druhy nižších zvonků, rozrazilů nebo řebříčků.
Estetický pohled
Záhony volte tak široké, aby bylo možné umístit alespoň 4 řady za sebou. V obrysu je vhodná volba zkosených než pravoúhlých tvarů nebo křivek. Trvalky vysazujeme na místa, kde je možné jejich detailní pozorování, například k odpočívadlu, nebo tak, abychom mohli v klidu vnímat celkovou kompozici, tedy na ta místa, odkud se díváme z terasy, balkonu nebo obývacího pokoje.
Volba stanoviště záhonu
Pře založením trvalkového záhonu je velmi důležitá volba stanoviště, která je pro prosperitu rostlin zásadní, záleží samozřejmě na tom, jak je zahrada celkově situována.
Příprava půdy
Dobrá příprava půdy před výsadbou je nedílnou součástí celého projektu, zeminu je třeba důkladně odplevelit, zrýt, prohnojit kvalitním přírodním hnojivem (kompost), popřípadě využít k posílení půdy ekologické výluhy, nejlepší volbou je výluh kopřivový. Půda musí být kyprá, humózní, dobře propustná, v těžkých jílovitých nebo hlinitých půdách se většině trvalek nedaří.
Trvalková rabata
Na větších zahradách je velmi efektní vytvoření trvalkových rabat, jsou to květinové záhony obdélníkového tvaru široké jeden až tři metry. Na takových záhonech vysazujeme různé druhy trvalek tak, aby vzájemně výškově i barevně harmonovaly.
Solitérní trvalky
Některé rostliny tak vynikají svojí ojedinělou krásou, že si na zahradě zaslouží výsadní postavení, vysazujeme je jako solitérní rostliny – kniphofie, denivky, liliochvostce, božskokvěty nebo lupinu vlčí bob. Tak se můžeme kochat jejich krásou ze všech úhlů pohledu a ocenit nádherné květy těchto trvalek.
Moderní bydlení s vnitroblokem a výhledem do zeleně v Praze 9
Toužíte po vlastním bydlení v klidné lokalitě s moderním designem a zeleným vnitroblokem? Pak by…
Jak se starat o sáčkový, cyklónový nebo robotický vysavač? Šikovné tipy z praxe
Jak zajistit stálý sací výkon a delší životnost? Přece správnou údržbou. Nezáleží na tom, zda…
Jak vymalovat koupelnu? Praktický průvodce pro začátečníky
Prostředí koupelny je specifické vysokou vlhkostí. A právě na ni bychom měli brát ohled při…
Sháníte efektivní zastínění zimní zahrady? Známe řešení
Zimní zahrada je ideální místo k odpočinku ve chvílích, kdy venku řádí déšť, krupobití, vítr…
Zimní měsíce v dílně nemusí být časem nečinnosti
Zimní měsíce mohou být pro práci v dílně pořádnou výzvou. Proto je dobré na zimní…
7 věcí, které byste měli uklízet častěji, než si myslíte
Předměty denní spotřeby jsou tak přirozené, až občas zapomeneme, jak často je potřeba je čistit….