Jaké jsou nejhezčí dětské pokoje? Jak zařídit dětský pokoj?

Jaké jsou nejhezčí dětské pokoje

Dětský pokoj je místem, které pro děti tvoří významnou součást jejich světa. Jaké jsou nejhezčí dětské pokoje? Měly by dětem poskytovat dostatek pohodlí i podnětů ke správnému vývoji. Víte, jaký nábytek a jaké zóny by v pokoji vašeho dítěte určitě neměly chybět? Všechny podstatné informace se dozvíte v tomto článku.

Při zařizování dětského pokoje je na zvážení spousta faktorů, včetně rozpočtu a velikosti samotné místnosti. Nejlepší je, když si všechny podstatné věci postupně naplánujete – ať už zařizujete pokoj úplně nový, nebo jej jen potřebujete dovybavit.

Jak by měly být zařízené nejhezčí dětské pokoje ? Záleží hlavně na věku dítěte.

Nábytek do dětského pokoje je samozřejmě potřeba vybírat podle věku dítěte, protože každé období má jiné nároky. K nejjednodušší orientaci se období dají rozdělit:

  • Fáze hnízdění (0-3 roky): rodiče mají nejvíc prostoru pro vymyšlení tématu a rozvržení pokoje, nábytek stačí jednodušší.
  • Přijetí nezávislosti (3-6 let): děti se učí samostatnosti, a proto by měly být například samy schopné dosáhnout do skříně pro oblečení nebo hračky a dostat větší postel.
  • Zefektivnění (6-9 let): v tomto věku už je dítě schopné si říct, co má rádo a můžete je zapojit třeba do výběru doplňků. Je také důležité začlenit pracovní stůl.
  • Velká osobnost (12+): v tomto věku děti nejvýrazněji dospívají a jejich dětský pokoj nemusí vyhovovat jejich potřebám nebo vkusu. Připravte se, že celkový vzhled pokoje bude chtít hodně změn ve prospěch novým koníčkům a takové hračky budou muset úplně pryč.

Je potřeba vybírat pro každé období nový nábytek?

V první řadě se musíte rozhodnout, jestli chcete provádět razantní změny každých pár let podle potřeb dítěte nebo jestli zvolíte větší a stabilnější nábytek s potřebnými dětskými doplňky. Každá z možností má své výhody i nevýhody a záleží jen na vašich preferencích.

V případě pravidelné obměny nábytku do pokoje můžete zařízení lépe přizpůsobovat potřebám vašeho dítěte. Musíte ale počítat s tím, že když si některý nábytek budete chtít ponechat, za pár let už k němu nemusíte sehnat přesně ladící kusy (už se například kolekce nebude vyrábět). Nábytek pořízený na dlouhá léta vyžaduje větší jednorázovou finanční investici. Aby se hned neokoukal a lépe se k němu vybíraly aktuální doplňky, je důležité jej vybírat v nadčasovém, neutrálním designu.


Jaké jsou nejhezčí dětské pokoje? Jak zařídit dětský pokoj?
Jaké jsou nejhezčí dětské pokoje? Jak zařídit dětský pokoj?
Jaké jsou nejhezčí dětské pokoje? Jak zařídit dětský pokoj?

Pokojíček pro miminko může být jednoduchý i určit vzhled pro následující roky

Nejvýrazněji se dětské pokojíčky formují právě v období, kdy máte doma miminko. Počítejte s tím, že rychle roste a budete tak muset místnost rychleji přizpůsobovat jeho potřebám. K nejdůležitějšímu vybavení samozřejmě patří dětská postýlka s kvalitní matrací, úložný prostor a něco na sezení pro dospělé. Později je také dobré přidat nějaké měkké místo na zemi, kde si bude dítě hrát. Měli byste si tak nechat dost prostoru na koberec nebo hrací podložku.

V období příprav na miminko se vzhled dětského pokoje chystá nejsnadněji. Můžete v klidu vymalovat a vybrat všechny dekorace, které poslouží i několik let. Ale máte i prostor na to, nechat pokoj v jednoduchém designu a zařídit jej až později podle toho, jaký dětský nábytek vyberete. Důležité je, aby nábytek v pokoji pro menší dítě byl uzpůsobený jeho věku (madla od skříní by měla být spíš zaoblená než ostrá, stejně jako rohy dalšího nábytku).

Nejhezčí dětské pokoje pro školáka už má fungovat v zaběhnutých kolejích

Zatímco menší děti nemusí mít zařízení pokojíku pořád striktně dané, s nástupem do školy se jejich potřeby výrazně promění. Studentský pokoj totiž vyžaduje psací stůl a odpovídající dětská židli k psacímu stolu. Pokud je to možné, měl by být stůl u okna, aby světlo dopadalo směrem k ruce, kterou dítě píše. Na stejnou stranu umístěte i lampičku.

V ideálně zařízeném pokoji má tak školák vytvořených několik zón: studijní (stůl se židlí a knihovnou nebo poličkami v dosahu), odpočinkovou (křeslo, gauč či sedací vak, měkký koberec), úložnou (skříně, komody, police) a spací (postel, noční světlo a noční stolek). V pokoji by měl být dostatek volného prostoru, aby se dítě mohlo trochu protáhnout.



Liší se pokoje pro holky a pro kluky?

Co se funkčnosti týká, dívčí pokoj a pokoj pro kluka se od sebe neliší. Malé parádnice možná budou chtít toaletní stolek se zrcadlem nebo velké nástěnné zrcadlo. Ale to by nemělo chybět ani v klučičím pokoji, minimálně jako součást šatní skříně, odkládací stolky a rozhodně nezapomeňte na kvalitní dětské židle. Větší rozdíl způsobí, když pokojíku určíte téma. Podle barev a zvolených doplňků tak můžete se stejným nábytkem vytvořit úplně odlišné pokoje.

Nepodceňujte doplňky

Dekorace do dětského pokoje jsou jeho důležitou součástí. Nejen, že ho zdobí a zútulňují, ale rozvíjí i dětskou fantazii. Závěsné a svítící dekorace dodávají místnosti dynamiku, ale hlavně u menších dětí je důležité, aby dekorace byly mimo dosah.

Barvy do pokoje skvěle dostanete na textilu (ložní prádlo, polštářky, deky), který můžete snadno odměnit. Stejně tak se o barvy a vzory postaráte pomocí rámečků na zdech, kam kromě fotek můžete dávat nejrůznější obrázky. Dětský pokoj umí parádně oživit i tapety, které můžete sladit se závěsy a výmalbou na volných stěnách. Protože je ale nebudete měnit tak často, vybírejte vzor, který se vám rychle neokouká. I z tohoto důvodu je lepší výraznou tapetu použít jen na jedné stěně. Pokud se vám tapety nehodí, podobně umí pokoj oživit také menší i velkoformátové samolepky na zeď.

Foto: © Samphotostock.cz / poligonchik


Načíst další >>>
Přejít nahoru