Akvárium a kobercové rostliny

Akvárium a kobercové rostliny

Tak hned v úvodu je nutno podotknout, že v případě kobercových rostlin se jedná o jeden z nejnáročnějších typů rostlin v akváriu. Jejich specifikem je to, že dorůstají do výšky maximálně 10 cm, dále je pro tyto rostliny typické, že mají krátký kořenový systém a rostou do stran.  Jak je pěstovat? Čtěte dál.

Akvárium a kobercové rostliny

Abychom mohli úspěšně kobercové rostliny pěstovat, tak prvním základním krokem bude zajištění vhodného jílovitého substrátu s potřebným obsahem živin. Zde bychom určitě měli uvažovat o substrátu s nízkou frakcí, aby se nám podařilo rostlinky dobře zasadit. Při sázení je ideální mít hladinu vody jen pár centimetrů nad rostlinou, aby nebyl na rostlinky vyvíjených velký vztlak a neměly  tendenci vyplavávat nahoru. Aby nám vznikl na dně akvária hustý koberec, určitě zvolíme rozpětí sázených rostlin maximálně 1 cm, ale spíše méně. Při sázení rostlinek nám určitě bude dobrým pomocníkem pinzeta k tomu určená – viz. nabídka specializovaných akvaristických obchodů.

Nezapomeňte na dostatek světla

Pro pěstování rostlin je samozřejmě nezbytné světlo. Rostlinky přijímají světlo povrchem svých listů a následně provádějí fotosyntézu. Pro úspěšné pěstování kobercových rostlin je také nezbytné zajištění dostatečného osvětlení a proto volíme co nejsilnější osvětlení, které nám musí proniknout vysokým vodním sloupcem až na dno akvária. Světlo nám však také pomáhá udělat akvárium krásným. Můžeme využít nové technologie v osvětlení a sice technologii WRGB s kombinací barevných diod.

Nezapomeňte na CO2

Pro prováděnou fotosyntézu rostlin je nutné také dodávat do akvária tolik potřebné CO2. V období posledních let bylo zjištěno, že při jeho dodávání do akvária rostliny dobře prosperují a nestagnují. Pomáhá nám také při minimalizaci růstu řas. Mimo jiné také oxid uhličitý snižuje lehce pH, což je vhodné obzvláště pro tropické rybky.

Hnojení do vodního sloupce

Nedílnou součástí při pěstování rostlin je také jejich hnojení do vodního sloupce. Měli bychom také myslet na to, abychom zajistili potřebné proudění vody v akváriu. Bez toho by se živiny a CO2 k listům rostliny nikdy nedostaly.

Rostliny pravidelně zastřihávejte

A na závěr je nutno podotknout, že musíme rostlinky pravidelně zastřihávat. Vhodné je rostlinky zastřihávat hned u substrátu, aby docházelo k jejich rozvětvení a tak se plazily po dně akvária. V rámci pravidelné údržby akvária je také třeba odkalovacím zvonem odčerpat nepořádek nastřádaný mezi rostlinkami z výkalů ryb.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru