Axolotl – vodní drak

Axolotl vodní dráček

Říká se mu Axolotl neboli vodní drak, protože svým vzhledem toto bájné zvíře připomíná. Keříčky kolem žáber působí jako plameny. Zvířátko se umí postavit ve vodě na zadní nohy, opřít o ocas a v tu chvíli působí skutečně jako lítá saň. Jen menší a roztomilejší. Řeč je o axolotlovi. Tohoto zajímavého obojživelníka můžete chovat i doma.

Jak vypadá axolotl

Axolotl se podobá svému příbuznému mlokovi. Na rozdíl od většiny známých druhů mloků nikdy nedosáhne plné dospělosti. Celý život zůstává ve stádiu larvy. Poznáme ho podle keříčkových žaber. Má neuvěřitelnou schopnost regenerace. Když mu jiný axolotl ukousne třeba celou nohu, ta mu naroste zpět. Celý život tráví pod vodou.

Samci a samice axolotla

Samice bývají obvykle větší než samci, ale není to pravidlem. Obě pohlaví dosahují délky 25 – 30 cm, výjimečně i 45cm. Samečci se samičkám hodně podobají. Liší se zduřelou kloakou, kterou mají samičky menší.

ZooRoyal

Různé druhy axolotlů

Doposavad bylo označeno asi 33 druhů axolotlů. V zajetí se chová pouze jeden druh, a to axolotl mexický.

Axolotl mexický

Axolotl mexický se v přírodě nachází pouze na jednom místě – ve sladkovodním prostředí poblíže Mexico City. S rozšiřováním města výrazně poklesla přirozená populace axolotlů, ten je teď kriticky ohrožený.

Axolotl vodní dráček

Laboratorní chov axolotla

Axolotl se často chová jako laboratorní zvíře. Zkoumají se jeho regenerační schopnosti. Pro vědce má také velmi zajímavý genový fond. Jeho embrya biologům pomáhají osvětlit vývoj srdečních vad a genezi páteře.

Barevné variace axolotlů

Většina axolotlů v přírodě se vyznačuje šedočerným nijak výrazným zbarvením. Také v mexických vodních nádržích můžete ale najít bílé axolotly. Chovatelé různé barevné variace rádi kříží, a proto jich do dnešních dnů vzniklo mnoho. Rozlišujeme 7 barevných poddruhů axolotlů.

  • Šedočerný
  • Bílý s červenýma očima
  • Bílý s černýma očima
  • Zelený
  • Zlatý
  • Zlatý s červenýma očima
  • Zlatě perlový s červenýma očima

Chov axolotlů

Axolotl mexický patří mezi náročná zvířata a nedoporučuje se začátečníkům.

Citlivost axolotla

Axolotl mexický je náchylný k infekcím. Krmit ho proto musíte pouze nezávadným krmivem. Stejně tak vystavení stresu (například hluku) může vést až k úhynu. Těžko snáší kolísání teplot.

Substrát pro axolotla

Tento obojživelník přijímá potravu nasáváním. Pokud se v nádrži nachází substrát, který lze nasát, může se mu dostat do žaludku. Záněty trávicího traktu, ke kterým následně dochází, patří k nejčastějším příčinám úhynu axolotlů v zajetí. Pokud tedy v nádrži nějaký podklad máme, nesmí být menší než hlava obojživelníka.

Axolotl a jiné ryby

Axolotla také nelze chovat s úspěchem dohromady s jinými rybami. Menší ryby považuje za kořist. Větší agresivní druhy ryb zase mohou poranit axolotla. Některé rybky navíc považují keříčky žáber na jeho hlavě za rostliny a snaží se je okusovat. V případě, že chováte axolotlů v nádrži víc, je potřeba zajistit, aby potrava byla dostatečně rovnoměrně rozdělena. Aby se najedli všichni stejně. Jinak se u nich projeví sklony ke kanibalismu a agresivitě.

Nádrž pro chov axolotla

Axolotl se chová v běžném akváriu. Nádrž by měla mít objem minimálně 80 litrů. Do akvária patří pouze tvrdá voda. Při vybírání rostlin do akvária mějte na paměti, že axolotl tráví většinu času u dna, kde pozoruje okolí. Nejlepší jsou tak plovoucí rostliny, které nevyžadují žádný substrát. Nádrž musíte také často čistit, protože s výkaly se v nádrži hromadí dusíkaté látky, na které jsou axolotlové citliví.

Axolotl čím krmit

Axolotl je masožravec. V přírodě se živí veškerou masitou stravou, kterou může pozřít. Hmyzem nebo rybami. V zajetí můžeme používat nitěnky, červy, menší druhy ryb nebo jinou živočišnou stravu pro masožravé akvarijní ryby. Pozor ale na přenos nemocí. Pokud vybíráte drobné ryby ke krmení, musí být zcela zdravé, ideálně z vlastního chovu.

Eshop zoo royal
ZooRoyal

Odchov axolotlů

Páření axolotlů

Axolotlové se v zajetí poměrně ochotně rozmnožují. V období páření snižte teplotu vody v nádrži na 12 stupňů. Zvířátka se nejprve namlouvají osaháváním kloaky, samci vlní ocasem a zvířata kolem sebe tancují. Poté samec vypustí spermatofor. Samice k němu připlave a nasaje do kloaky. Následně naklade 250 – 2500 vajíček podobných žabím. Rodiče je třeba v této chvíli od vajíček oddělit.

Péče o larvy axolotlů

Z vajíček se po zhruba 10 – 12 dnech líhnou larvy – pulci. Ty se musí krmit až 2x denně a jedna krmná dávka odpovídá celkové hmotnosti pulce. Taková larva také vyloučí odpovídající množství výkalů a je třeba nádrž stále čistit a vodu vyměňovat. Očekávejte vysoký úhyn. Axolotlové jsou citlivý na dusíkaté látky, které se právě s množstvím výkalů v nádrži hromadí. Navíc se rádi okusují a žerou navzájem. Proto rozmístěte po nádrži dostatek úkrytů.

Axolotl cena

Axolotla pořídíte v obchodech s domácími zvířaty za cenu 50 – 250 Kč. Z výše uvedeného vyplývá, že ani akvárium cenu tohoto netradičního mazlíčka neprodraží. Největší investicí při jeho chovu tak pro vás bude čas.

Přejít nahoru