Jak se starat o sáčkový, cyklónový nebo robotický vysavač? Šikovné tipy z praxe

Jak zajistit stálý sací výkon a delší životnost? Přece správnou údržbou. Nezáleží na tom, zda máte sáčkový, robotický, nebo cyklónový vysavač, v tomto článku najdete jednoduché a praktické tipy, díky nimž bude váš domácí pomocník vždy v dobré kondici.

Zdroj: Canva

1) Sáčkový vysavač

Sáčkový vysavač – stará dobrá klasika, u které se s údržbou moc nenadřete. Platí zde jen jedno důležité pravidlo: častá výměna sáčků. Čím plnější sáček je, tím horší je účinnost vysavače. Jak poznat, že sáček ve vysavači zůstal příliš dlouho? Výkon je horší a zápach ze sáčku nabývá na intenzitě. Odborníci doporučují měnit sáček alespoň jednou měsíčně.

2) Cyklónový vysavač

Pokud máte klasický cyklónový vysavač, pak je údržba opravdu jednoduchá. Po každém větším vysávání stačí nádobu vysypat do koše a pak správně nasadit zpátky. Při nasazování dávejte pozor na to, aby nádoba dobře zaklapla. Prach by jinak mohl zbytečně zanášet motorový filtr, a tím snížit účinnost vysavače.

3) Robotický vysavač

Roomba nebo jiný robotický vysavač je šikovným pomocníkem v každé domácnosti. Je technologicky mnohem propracovanější než jeho konkurenti, což se však odráží na náročnější údržbě. Kromě pravidelného vysypávání nečistot z koše je potřeba také čistit senzory, kolečka nebo rotační kartáč. Na to vám postačí mokrý hadřík, případně kartáček.

Zdroj: Canva

Nezapomeňte na filtry – mají vliv na výkon i životnost vysavače

Pokud existuje součástka, od které se odvíjí životnost vysavače, pak je to rozhodně filtr. Má ho každý vysavač a zaslouží si speciální pozornost. Jeho úloha spočívá v zachycování veškerých nečistot a čistění vyfukovaného vzduchu. Pokud se pravidelně nemění, může snížit nejen životnost, ale také účinnost vysavače. V neposlední řadě může způsobit i větší hlučnost spotřebiče.

  • Mikrofiltr – jedná se o vstupní filtr u sáčkového vysavače, který zabraňuje vstupu nečistot do motoru. Správně byste ho měli vyměnit po zhruba 5 sáčcích.
  • Vodní filtr – vodní filtr najdete u vodního vysavače. Disponuje speciálním mechanismem vodního víru, který dokonale zachytí všechny nečistoty. Tento filtr se nemusí měnit, ale omývat po každém vysátí.
  • Cyklónový filtr – může se objevit u sáčkových i bezsáčkových modelů.Stačí ho jemně otřít navlhčeným hadříkem po vysypání nádoby.
  • HEPA filtr – jeho název je odvozený od zkratky „High Efficiency Particulate Air filter“. Jedná se o nejefektivnější z výše zmíněných filtrů a dokáže zachytit i ty nejmenší nečistoty (prach, pyl, roztoče…). Ve vysavači ho najdete přímo u motoru.
Zdroj: Canva

HEPA filtry můžeme rozdělit do 2 kategorií: omyvatelné a neomyvatelné. Omyvatelné filtry jednoduše vyčistíte pod slabým proudem vody, a to ideálně po 3. až 5. výměně sáčku. Neomyvatelné filtry jsou levnější, zato náročnější na čištění. Opatrně je omeťte a vyfoukejte (u sáčkového vysavače je vhodná výměna 1krát do roka, u bezsáčkového 1krát za 6 měsíců). V obou případech buďte maximálně opatrní a dávejte pozor, aby se při sušení nebo čištění nezdeformoval.

Náhradní díly do vysavačů

Kromě filtrů se často mění i další součástky. Jsou to především plastové díly, které mohou kvůli neopatrné manipulaci prasknout nebo se poškrábat. Řeč je například o kartáčích, hadicích nebo hubicích pro vysavače. Díly seženete za pár korun, a to jak v obchodech pro spotřebiče, tak na specializovaných e-shopech pro náhradní díly.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru