Jak vybrat správný postroj pro psa?

postroj pro psa

Při pořizování psa přirozeně dochází i k pořizování všelijakých věcí. Mezi ně se řadí i obojek a postroj. Základní „oblečení“ pro naše miláčky. Jak ale vybrat to správné? Kde by měl být postroj utažený a jaký postroj použít pro sporty? Na problematiku psích postrojů se podíváme níže.

Proč koupit psí postroj?

Obecně řečeno, postroje poskytují majitelům větší kontrolu nad psem. Váha psa se v něm více rozloží, takže dává pocit menšího tahání a psa neškrtí.

Jeho oblíbenost má za výsledek hlavně všestranné použití u sportů a rozprostření energie do hrudníku a zad. Oproti obojku tak nevyvíjí nepříjemný tlak na důležité orgány jako je štítná žláza, hrtan, průdušnice nebo cévy.

Velkou výhodou je správně vybraný postroj u staršího psa, ale může na procházkách potřebovat lehkou dopomoc při vstávání nebo přelézání překážek (např. spadlého stromu v lese). Proto mají některé postroje i zabudovanou rukojeť, kterou však ocení i majitelé mladších psů a to v různých situacích.

Hodí se postroj při tréninku?

Ano i ne. Záleží totiž, o jaký druh tréninku se jedná. Pokud jdete trénovat běh se psem nebo tahání závaží či řetězu, pak ano, postroj je správná volba. Pokud však jde o základní poslušnost, je vždy lepší trénovat s dobrým obojkem a až ve chvíli, kdy máte základy zvládnuté, se můžete posunout na trénink poslušnosti v postroji.

Typy postrojů a jak je vybrat?

Máme tři základní typy postrojů:

1. Postroje vhodné pro každodenní nošení

Pokud jde o každodenní nošení, je dobré vybírat lehčí postroj, který nebude psa tlačit, takže bude mít dostatečnou šířku. U všech typů postrojů platí, že je třeba vybírat obezřetně a je třeba změřit psovi obvod hrudníku. Obvod hrudníku se měří většinou v místech cca pět centimetrů za předními packami, kde je nejširší a obvod od lopatek kolem spodního krku, tam kde je nejširší. Při koupi různých postrojů se můžou místa lišit, a proto je třeba se vždy řídit pokyny výrobce.

U každodenních postrojů se tedy snažíme předejít tomu, aby byly moc malé či velké obvodem i šířkou. Další důležitou věcí je tvar postroje. Nejvhodnější jsou postoje ve tvaru písmene H, které umožňují volný pohyb a netlačí na klouby nebo orgány.

2. Sportovní postroje

U sportovních postrojů záleží hlavně na konkrétním sportu, který se psem provozujeme. Ty jsou totiž podle konkrétní aktivity navrženy tak, aby umožnili psovi plný roztah pohybu bez omezení a zároveň, aby např. u tahání umožnily tahat celým tělem bez nebezpečí zranění.

Pokud se zaměříme na aktivity jako canicross, skijoring, bikejoring nebo tahání saní, vždy jsou postoje dlouhé. Musíme však rozlišovat jak moc. Postroje, kde pes tahá něco nebo někoho za sebou, a daná věc či osoba je výše než on, jsou proti postrojům do saní kratší. Kdyby nebyly, omezovaly by psův pohyb a jen by to vedlo k jeho zranění.

Sportovní postoje se dají koupit nastavitelné nebo na míru. Obojí může dobře sloužit, pokud víme, jak to použít. Při postoji na míru si musíme dát velký pozor na to, jak psa měříme a u nastavitelných zase musíme vědět, jak mají být určité části dlouhé a kolik místa by měl mít pes u utažené varianty, tak aby seděl jako na míru.

3. Postroje do auta

Na trhu také seženete postroje do auta. Více méně jsou stejné jako obyčejné postoje do půlky zad na venčení. Při jejich koupi je ale důležitá část balíčku a to připínací popruh. Ten sedí do zapínacího pásu v autě a na druhém konci má karabinu, kterou zapnete na postroj. Při případné autonehodě je tedy pes řádně připoután a po autě tzv. nepoputuje.

Jaký postroj je vyloženě nevhodný?

Tzv. Front clip harness – postoj se zapínáním vodítka vepředu na hrudníku. Při častém používaní takového postroje, ještě pokud má pes tendenci tahat, může časem dojít k vytvoření disbalancí chůze, které se hlavně v pozdějších letech mohou projevit špatnou chůzí a problémy s klouby.

Step in – postroje, do kterých pes vloží přední packy, a my jej zapneme nad lopatkami. Takové postroje totiž tlačí na ramenní kloub i lopatky psa a při neustálém tahání či rychlém škubnutí může dojít i k poškození kloubů.

Postroj norského typu – takové postroje jsou podobné výše uvedeným postrojům step in. Také tlačí na ramenní kloub psa. Jedinou jejich výhodou je, že jako ony netlačí na lopatky.

Shrnutí, na co si dát pozor?

  • Vždy vybírejte postroj tak, aby velikostně psovi padnul. Vyhnete se tak tomu, aby psa nošení postroje tlačilo nebo bolelo.
  • Dbejte na správnou šířku pásků postroje. Nechcete, aby se psovi zařezával do kůže.
  • U krátkosrstých psů vybírejte spíše postroje s podšívkou.
  • Neexistuje jeden postroj na všechno. Každý je jiný a specifický pro danou činnost tak, aby se uměl přizpůsobit určitému pohybu a aktivitě.
  • Proti odnaučení tahání jsou postoje nevhodné, i když jsou navržené i takové, které odnaučení „zaručují“. Mají totiž tendenci vyvíjet nepříjemný tlak na pohybový aparát psa.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru