Litinový hrnec na pečení chleba Lodge

Vybavení na pečení chleba v domácích podmínkách

Vybavení na pečení chleba v domácích podmínkách pro amatérské pekaře

Jak upéct chleba? Mouka, voda a droždí. To jsou tři základní ingredience pro výrobu a pečení samotného chleba. Základní vybavení na pečení chleba je stejně prosté jako potřebné ingredience pro výrobu a domácí pečení. Zkuste litinový hrnec na pečení chleba Lodge.

Potřebujete přinejmenším pečící troubu a pečící plech. V případě, že vás to chytne a pečení domácího chleba se stane vaším koníčkem, můžete si pro usnadnění práce opatřit nejrůznější vybavení a doplňky. Při správném použití si ulehčíte si práci a zlepšíte konečné výsledky vašeho pekařského snažení. Ukážeme vám, o jaké potřeby se jedná.

„Péct chleba bez vybavení je zhruba stejné, jako řídit automobil bez volantu, člověk postupuje vpřed, dokud se nedostane do zatáčky.“

Člověk může mít zvládnuté pečení chleba do nejmenších detailů, odměřit každý gram kvasnic na váze, za pomoci teploměru přesně stanovit teplotu pečení, aby byly podmínky pečení stejné nebo podobné jako v klasické peci.

Litinový hrnec na pečení chleba Lodge

Když nepodceníte přípravu, všechny vaše dílčí kroky bezpečně povedou k dobrému výsledku. Může se jednat o drobnosti, ale vybavení na pečení chleba i jiných dobrot je základní předpoklad úspěchu. Prohlédněte si litinové hrnce, které vám práci usnadní. Litinové nádobí najde ve vaší kuchyni mnohem širší uplatnění, než je pouhé pečení domácího chleba.

Litinový hrnec na pečení chleba Lodge 4,7 l.
Litinový hrnec Lodge – 4,7 l

Litinový hrnec s víkem
Objem 4,7 l
Průměr 27 cm, výška 13 cm
Hmotnost 5,2 kg

Litinový hrnec na pečení chleba Lodge 6,6l.
Litinový hrnec Lodge – 6,6 l

Litinový hrnec s víkem
Objem 6,9 l
Průměr 32,5 cm, výška 13,5 cm
Hmotnost 6,9 kg


Základní vybavení na pečení chleba

Nejdůležitější pomůcka na pečení chleba jsou vlastní ruce. Kromě toho existuje několik praktických doplňků, kterými si celý proces pečení chleba usnadníte a zjednodušíte: pořádný kuchyňský robot na těsto, ochranné rukavice, ošatku na kynutí těsta, kuchyňský teploměr a další.

K základnímu vybavení při pečení chleba patří i dostatečně velká mísa, ve které se bude těsto míchat a ležet při kynutí. Těsto nakyne nejlépe, když do mísy vložíte utěrku. Upřednostněte lněnou plátěnou utěrku, protože se těsto nebude tolik lepit jako při použití bavlněné, navíc lněné plátno dobře absorbuje vlhkost. Pro domácí pečení chleba je perfektní náhradou profesionální pece obyčejný litinový hrnec. Nakynulý pecen umístíte do litinového hrnce s poklicí a při teplotě 250°C pečete přiklopené asi 20 minut, poté odklopíte, snížíte teplotu a dopékáte podle velikosti ještě asi 30 – 40 minut.

chleba pečený v litinovém hrnci

Photo by MissMushroom on Unsplash

Alternativou obyčejné mísy jsou ošatky, které při kynutí vytvarují těsto do klasického tvaru chlebového bochníku. Ošatky mají tu výhodu, že těsto provzdušňují a udržují stabilní teplotu těsta a tolik se nelepí. Ošatka navíc do bochníku vtiskne typické vroubkování.

Několik gramů někdy předurčí konečný výsledek snažení. Příliš málo nebo příliš mnoho droždí, mouky nebo zrníček zapříčiní vznik pokaždé jiného těsta a kvality konečného chleba. Pokud chcete přesně znát poměr všech přísad a chlebového koření, pomůže vám přesná digitální váha.

Při dalším pečení budete přesně znát poměr všech ingrediencí a práce vám půjde rychleji od ruky. Jako praktická a šikovná alternativa k digitálním vahám je nabízena lžícová váha. A pokud už jste vše co nejpřesněji odvážili, s pomocí kuchyňského teploměru můžete změřit teplotu těsta, vody i předem stanovenou teplotu uvnitř pečeného chleba.

Tipy pro práci a manipulaci s moukou

Lopatkou na mouku snadno naberete požadované množství mouky z obalu, aniž byste zbytky těsta na rukou čistou mouku znečistili. Přebytečnou mouky z bochníku před pečením ometete pomocí speciálního smetáčku zvaného vlažovka. Slouží i k ručnímu vlažení pečiva, s její pomocí zároveň provedete na chléb nátěr slaným roztokem nebo vodou a chlebová kůrka bude krásně lesklá, typická pro kváskový chléb.

Vybavení na pečení chleba pro snadnou manipulaci s těstem

Pokud budete s těstem pracovat opakovaně, opatřete si škrabku na těsto. Použijete ji pro odstranění těsta z rukou při zpracování nebo pro snadné dělení jednotlivých porcí těsta. Nechcete-li mít obě ruce obalené lepkavým těstem, budete potřebovat kuchyňského robota v první řadě  s funkcí hnětení těsta. Měl by být schopen pojmout a zpracovat dva až tři kilogramy těsta, mít dobrou stabilitu a v každém případě musí i oči potěšit.

Těsto ale vyválet a vyhladit kuchyňský robot neumí, na to budete potřebovat váleček, se kterým vtisknete vašemu těstu pěkný tvar. A když už hovoříme o pěkných tvarech, nůž s vroubkovaným ostřím vám pomůže kolmo a hluboko zakrojit do těsta bez toho, aby se těsto rozjelo. Dobré vybavení na pečení chleba je předpoklad úspěchu a takto vám půjde jeho pečení jako po drátkách. Každá domácí pekárna dokáže chlebové těsto zpracovat sama. Upéci například žitné chléb z domácí pekárny je hračkou. Důležité je samozřejmě využít kvalitní model pekárny a zvolit správný technologický postup.

recept na domácí kváskový chléb z pekárny

Photo by Jeremy Yap on Unsplash

Vlastní pečení domácího chleba

Prostředí a výkon vaší pečící trouby pro závěrečné pečení není úplně optimální a je zcela odlišný od profesionálních pecí. Nejlepšího výsledku doma dosáhnete přepnutím trouby horní a spodní ohřev s teplotou 250°C. Tyto podmínky můžete ještě vylepšit a dále optimalizovat použitím pečícího kamene nebo pizza kamene uvnitř trouby a domácí chleba z kvásku bude dokonalý.

Nahřátý kámen lépe a dlouho udrží stálou teplotu a přiblíží klasickou troubu vlastnostem kamenné pece. To jsou optimální podmínky a kámen by měl patřit k vybavení na pečení chleba. Můžete položit kváskový chleba i na kovový plech dodávaný standardně s troubou, ale lepšího výsledku dosáhnete použitím pečícího kamene.

Pokud nemáte pečící kámen, další variantou je uložení chleba do litinového hrnce s poklicí. Rozpálená litina rovněž udrží déle teplo a také přiblíží podmínky při pečení tradiční peci.

Zkuste Litinový hrnec na pečení chleba Lodge. chleba pečený v litinovém hrnci

Photo by Anton on Unsplash

Po dopečení nechte svůj hotový domácí chléb pozvolna vychladnout na mřížce, aby se nezapařil. Nenechávejte se odradit prvními případnými neúspěchy, univerzální recept na chleba pravděpodobně neexistuje, zkuste si doma udělat například velmi oblíbený žitný chléb. Příprava a pečení chleba chce trochu cviku a praxe a nakonec můžete vlastní recept na domácí chleba předávat s generace na generaci spolu s kvalitním litinovým hrncem. S kvalitním vybavením to bude hračka.

Chléb z domácí pekárny – Zkuste litinový hrnec na pečení chleba Lodge

Chléb je druh pečiva, který tvoří neodmyslitelnou součást našeho jídelníčku. Můžeme si jej koupit v obchodě, nebo si upéci domácí chléb. Pokud se rozhodneme pro to, že si upečeme chléb doma, máme dvě možnosti. První z nich je pečení chleba v troubě. To je proces celkem náročný, jak na zadělání těsta, tak i pak na samotné pečení a výsledek bývá ne vždy uspokojivý. Druhou možností je domácí chleba z pekárny. V tomto případě je dobrý výsledek vždy zaručen, neboť za nás všechnu práci obstará domácí pekárna. Kromě toho neušpiníme žádné nádobí.

Jak upéct chleba v domácí pekárně? Eta pekárna nebo domácí pekárna Moulinex? Jak vybrat tu správnou, když v nabídce jsou pekárny na chleba různých velikostí a s různými funkcemi? Nejdůležitějším hlediskem je velikost chleba. Ten udává velikost formy, v níž se chleba připravuje a peče. Také se zaměřme na rozmanitost funkcí, které domácí pekárna na chleba nabízí. V některých lze připravovat pizzy, pečivo z kypřícího prášku nebo dokonce džemy. Velmi příjemná je funkce odloženého startu, díky které můžeme nastavit čas pečení, které tak může probíhat nad ránem a my budeme mít ke snídani připravený třeba i čerstvý celozrnný chléb z domácí pekárny.

Foto: © Samphotostock.cz / paulgrecaud


Načíst další >>>
Přejít nahoru