Ne každého by napadlo chovat vydru jakožto domácího mazlíčka. Ale někteří lidé si vydry naprosto zamilovali (a nemálo k tomu přispěl i televizní Večerníček o Vydrýskovi), proto zcela vážně uvažují o tom, že si domů vydru pořídí. A není to úplně nemožné. Jen si předem nastudujte, co vše je třeba pořídit, co vydra potřebuje a jak se o ni správně starat.
Vydry jsou lasicovité šelmy, které zcela přirozeně žijí divoce v přírodě. Můžete je vidět u řeky či většího potoka, kde rády plavou a loví tam ryby, které jsou jejich hlavní potravou. Stalo se normálem, že vydry jsou chovány i v zoologických zahradách, přičemž jen v evropských zoo můžeme najít nejméně sedm druhů. Nejčastěji se tam vyskytuje vydra říční (která ve velmi početné populaci žije i v tuzemsku), případně vydra malá (neboli vydra asijská, která je nejmenším druhem vydry). Výjimečně tam uvidíte vydry obrovské, mořské nebo skvrnité, které jsou považovány za vzácné.
Je vydra domácí mazlíček?
V poslední době můžete na internetu a zejména na sociálních sítích vídat fotky a videa lidí, kteří chovají vydru jakožto domácího mazlíčka. Nespokojí se s tím, že jí pořídí bazének a krmí ji rybami, ale vydry klidně nosí s sebou, vozí je autem nebo je dokonce oblékají. U toho už ochránci zvířat povážlivě zvedají obočí, protože pro divoce žijící zvíře, které nelze nikdy plně domestikovat, je to už týrání.
Takže pokud jste se zhlédli v tom, že budete mít doma vydru na hraní a budete se k ní chovat jako k panence, raději si ji nepořizujte, protože zvíře bude akorát trpět. Pokud vás ale láká mít vydru na zahradě, kde jste schopni vytvořit pro ni ideální prostředí, nic vám teoreticky nebrání.
Venkovní výběh pro vydru
Rozhodně není dobrý nápad chovat vydru v bytě. I kdybyste jí dali k dispozici koupelnu, zvíře v takových prostorách bude trpět. Radost mu sice udělají hračky, protože vydry jsou skutečně hravé, ale i tak nejde o domácí zvířátko.
Vydra potřebuje venkovní výběh. A platí, že čím větší bude, tím lépe. Pokud navíc nebudete mít jednu vydru, ale rovnou dvě, bude to pro ně ještě zábavnější. I když zde pozor, protože když k dospělé vydře přidáte další dospělou vydru, nemusejí se snést – lepší je mít od začátku třeba dvě mláďata.
Nezapomeňte na přístup k vodě
Pokud máte na svém pozemku přirozený vodní zdroj, bude to vydří ráj. Když to není potok, postačí vydrám třeba i umělé jezírko. Nebo můžete koupit a zakopat do země větší dětský bazének, do kterého vydrám vytvoříte snadný vstup a z něj zase jednoduchý výlez, aby se z něj bez obtíží dostaly. Jejich výběh by měl mít trvalý přístup k této vodě, protože vydry vodu nejen milují, ale i potřebují.
Jak a čím krmit vydru?
Přirozenou potravou vyder jsou ryby. Syrové ryby. Takže na dušenou rybu nebo uzenou makrelu hned zapomeňte, jen byste vydře zkazili žaludek. Lepší je kupovat jim čerstvé, nemražené ryby. V ideálním případě by to chtělo dohodu s nějakým majitelem rybníka nebo sádek, který by vám byl ochoten menší ryby prodávat. Vydrám je přitom docela jedno, jaký druh ryb spořádají, nejsou vybíravé. Krmení se vám ale prodraží, protože dospělý jedinec potřebuje asi kilogram ryb denně.
Pokud máte možnost získat někde živé rybky a házet je vydrám do bazénku, bude to pro ně skvělé zpestření a mohou lovit, jako by byly ve svém přirozeném prostředí. Dopřát jim můžete i žáby, úhoře, vodní hmyz.
Jak se vydry páří
Vydra může žít jakožto samotář, ale společnost uvítá. Pokud se vám podaří sehnat pár, můžete se dočkat i jejich potomků. Vydry se rodí po 61 dnech od spáření a samce byste měli před porodem dát do jiného výběhu, aby mláďatům neublížil. Než malá vydra dosáhne plné pohlavní dospělosti, trvá to až tři roky. Průměrná délka života vyder je přitom až 15 let a dorůstají délky 0,8 až 1,3 metru.
Vydra domácí mazlíček pozor, kouše!
Vydra si na své majitele může zvyknout, může si s vámi hrát, chodit za vámi, nechat se pohladit i krmit. Ale neztrácejte ostražitost – je to šelma a v případě pocitu ohrožení neváhá kousnout a útočit. V případě, že už svou vydru nebudete chtít, je docela těžké „zbavit“ se jí, protože chovné stanice nebo záchranné stanice vydry obvykle nepřijímají a ve volné přírodě mají tito zdomácnělí jedinci horší šanci na přežití.
Co se týká pořízení vydry, je to složité. Pokud jste velcí dobrodruzi, můžete si ji odchytit v přírodě. Ale děláte v tu chvíli něco zcela protizákonného. Pokud chcete nějaké vydře pomoci, možná ji získáte ze záchranné stanice, kde se právě starají o nějaké mládě, které už nemůže být vypuštěno do volné přírody. Kupujete-li vydru, dávejte si pozor od koho.
Může teda být vydra domácí mazlíček? Posouzení už je na každém z Vás.
Moderní bydlení s vnitroblokem a výhledem do zeleně v Praze 9
Toužíte po vlastním bydlení v klidné lokalitě s moderním designem a zeleným vnitroblokem? Pak by…
Jak se starat o sáčkový, cyklónový nebo robotický vysavač? Šikovné tipy z praxe
Jak zajistit stálý sací výkon a delší životnost? Přece správnou údržbou. Nezáleží na tom, zda…
Jak vymalovat koupelnu? Praktický průvodce pro začátečníky
Prostředí koupelny je specifické vysokou vlhkostí. A právě na ni bychom měli brát ohled při…
Sháníte efektivní zastínění zimní zahrady? Známe řešení
Zimní zahrada je ideální místo k odpočinku ve chvílích, kdy venku řádí déšť, krupobití, vítr…
Zimní měsíce v dílně nemusí být časem nečinnosti
Zimní měsíce mohou být pro práci v dílně pořádnou výzvou. Proto je dobré na zimní…
7 věcí, které byste měli uklízet častěji, než si myslíte
Předměty denní spotřeby jsou tak přirozené, až občas zapomeneme, jak často je potřeba je čistit….
Jak chodit s králíkem ven? Na vodítku ne!
Určitě jste ve zverimexu narazili na speciální postroje pro králíky či morčata. Jestli vás při…
Jak vybrat stínící tkaninu na zahradu
Stínovka. Zdálo by se, že se jedná o kus podivné tkaniny, která vám moc radosti…
Jak začít chovat agamy vousaté
Je to tiché zvíře, které přes noc spí a nevydává žádné zvuky. Řadí se mezi…