Skunk jako domácí mazlíček

Pár černých skunků

Existují typická domácí zvířata, která chová skoro každý. A pak je tu kategorie exotických zvířat, se kterými se povětšinou setkáváme jen v zoologických zahradách. Ale přesto existují lidé, kteří se rozhodnou chovat některé z nich doma. Může být skunk jako domácí mazlíček? To se rychle dozvíte.

Skunka pruhovaného (neboli skunka smradlavého) známe povětšinou jen z filmů nebo dokumentů. Málokdo se s ním setkal osobně. Přirozeně totiž žije pouze v lesích a stepích Severní Ameriky. V Evropě se s ním setkáte maximálně v zoologické zahradě a i tak se na něj povětšinou díváme s nedůvěrou, protože od něj podvědomě očekáváme ten pověstný pach. Který šílenec by si takto zapáchající zvíře dobrovolně vzal domů jakožto mazlíčka? Ale jde mít skunka jako domácího mazlíčka– když víte, jak na to.

Skunk jako domácí mazlíček – základní informace

Nejprve si řekněme něco málo o skunkách. Jedná se o šelmu z čeledi skunkovitých, která dorůstá délky až 48 centimetrů (ovšem jde jen o délku těla, přičemž ocas může mít klidně stejnou délku jako tělo). Váha se pohybuje okolo pěti kil v dospělém věku. V zajetí (tedy v zoologické zahradě nebo u chovatelů) se skunkové dožívají deseti až patnácti let, ve volné přírodě je věk jejich dožití zpravidla maximálně čtyři roky.

Eshop zoo royal
ZooRoyal

Ochočení mláděte skunka

Skunk lidi dokáže okouzlit svým vzezřením, zejména úžasným čumáčkem. Vypadá tak roztomile, že jeho kouzlu snadno podlehnete. Chovatelé se přitom shodují, že je povahově podobný kočce, ale je svému pánovi mnohem oddanější. Může se tedy stát oddaným parťákem a rodinným mazlíčkem.

Abyste dosáhli co největšího kamarádství se skunkem, je vhodné pořídit si ho už jako mládě. Existují specializovaní chovatelé (a to jak v Česku, tak i na Slovensku či v dalších okolních státech), kteří skunky prodávají a jsou dokonce ochotni „odkojit“ mláďata na láhvi. Díky tomu skunkové získají mnohem silnější vazbu k člověku, nebojí se ho a jsou přátelští. Takového skunka pak můžete mít volně doma, nebo mu postavte na zahradě například velký výběh.

Skunk jako domácí mazlíček

Čím krmit skunka?

V přírodě se skunk živí mnoha různými potravinami, protože je to všežravec. Jelikož je noční živočich, ožívá s příchodem tmy (i když při chovu doma se jeho návyky mění a je více aktivní i přes den). V tu dobu loví různé bezobratlé živočichy, drobné savce nebo hmyz. Najde-li mršinu, nepohrdne jí. A když není zbytí, dá si oříšky, spadané ovoce nebo vajíčka jiných živočichů. Při chovu doma ho lidé samozřejmě krmí jinak, protože přirozená potrava skunků není ideální pro chovná zvířata. Mnoho majitelů skunků tak volí kočičí stravu, tedy různé kapsičky, konzervy a tak dále.

Skunk jako domací mazlíček pozor na pachové žlázy

A nyní ta nejpalčivější otázka. Jak je to s pověstným smradem skunků? Opravdu páchnou, a to tak, že člověk je může ucítit i na vzdálenost delší než jeden kilometr. Skunci navíc umějí dobře mířit a nepřítele touto páchnoucí tekutinou zasáhnou i na dva až tři metry. Jakmile se cítí ohroženi, útočí. A proto mají jen málo přirozených nepřátel. Při chovu by to asi byl značný problém, proto se skunkům nechávají pachové žlázy chirurgicky odstraňovat. Dá se to udělat už od věku šesti týdnů a skunk je pak vhodný do domácího prostředí. Nicméně už takto odoperovaný jedinec nemůže být vypuštěn do volné přírody, protože zásahem člověka přišel o svůj jediný obranný mechanismus a nejspíš by dlouho nepřežil.

Eshop zoo royal
ZooRoyal

Stále chcete skunka jako domácího mazlíčka?

Zamilovali jste se do skunka a sníte o tom, jaké by to bylo mít ho doma? Má to ale několik háčků. Zaprvé musíte nějakého sehnat, což není tak snadné a někde musejí být k dispozici mláďata. Abyste ho nechovali načerno, potřebujete si navíc opatřit povolení na chov zvířat vyžadujících zvláštní péči, což se pojí i s povinným čipováním nebo tetováním.

Zadruhé je problém cena. Každý chovatel si ji určuje jinak, ale jde řádově o tisíce korun. Zatřetí nemůžete v České republice legálně nechat skunkovi odstranit pachové žlázy – jde to proti zákonu o týrání zvířat (takže jedinou šancí je koupit si už skunka bez pachových žláz). A v neposlední řadě počítejte s tím, že skunk je velmi dominantním zvířete a žádného jiného živočicha kolem sebe nesnese. Samci skunků jsou samotáři a i samice jsou raději samy – výjimkou je jen doba, kdy mají mláďata.

Přejít nahoru