Údržba grilu před novou sezónou

údržba grilu před sezonou peletový gril

Jak udělat údržbu grilu před novou sezónou

Před každou sezónou je důležitá údržba grilu stejně důležitá jako výběr masa na samotné grilování. Léto se nezadržitelně blíží, to je ten správný čas grilovaček a zahradních party. Nyní je nejvyšší čas udělat přípravu na grilovací sezonu. Váš gril, stejně jako udírna si zaslouží pravidelnou údržbu, aby bezchybně a spolehlivě fungoval i v nadcházející sezoně.

Odměnou Vám budou voňavé a šťavnaté pochoutky podávané přímo z rozpáleného roštu. Nic se nemůže vyrovnat nezaměnitelné chuti a vůni připravovaného grilovaného masa, ryb nebo zeleniny.
Vůně se táhne do dalekého okolí a kolemjdoucí jasně poznají, jaké představení se na Vaší zahradě právě odehrává. Před prvním grilováním začněte grilovací sezonu včasnou přípravou svého vybavení. Můžete tak předejít nepříjemnostem, kdy na rozpáleném grilu nefunguje správně některá jeho část.


Gril na dřevěné uhlí

Gril na dřevěné uhlí je pravděpodobně nerozšířenějším druhem grilu v naší rodné hroudě. Údržba grilu je velice jednoduchá jako údržba litinového nádobí. Ze všeho nejdřív seškrábejte a odstraňte veškerý popel a jiné nečistoty připečené v ohništi. Na pomoc si vezměte škrabku a drátěný kartáč. Pokud je gril vybaven krytkami větracích otvorů, promázněte je několika kapkami oleje, aby se lehce a snadno otevíraly. Univerzální mazadlo WD-40 je vyzkoušeným a osvědčeným olejem, které nejdete ve většině domácích dílen nebo jej koupíte v každém železářství či hobby marketu.
Přiměřeně promazat doporučujeme i další pohyblivé části, panty a kolečka. Všechny šrouby a matice dotáhněte. Vlhkost mohla přes zimu způsobit korozi grilovacího roštu. Před první použitím grilu na dřevěné uhlí očistěte drátěným kartáčem případnou rez. Velice pomůže, když gril rozpálíte a poté rez a připečené nečistoty jdou odstranit snáz. Po očištění potřete za pomoci štětce nebo do rostlinného oleje namočeného papírového ubrousku oboustranně rošt.


Plynový gril

Plynový gril je konstrukčně podstatně složitější než gril na dřevěné uhlí. Samotnou předsezónní přípravu zahájíme důkladným vyčištění. Nezapomeňte ani na víko, stojan a odkládací stolky. Na uvolnění drobných dírek na hořácích postačí obyčejný zavírací špendlík. Pokud Vám jde s ventily hořáků otáčet ztuha, opět pomůže univerzální sprej WD-40. Nejvíce pozornosti věnujte přípojkám, hadičkám a celému plynovému ústrojí!!!
Hadičky musí být u plynového grilu v bezvadném stavu, bez jakéhokoli poškození. Kontrolu těsnosti regulátorů a přípojek zkontrolujte mýdlovou vodou (směs tekutého saponátu s vodou smíchaná v poměru 1:1). Směs nastříkejte na spoje a ostatní místa, která chcete prověřit, zda neuniká plyn. Pokud se následně začnou tvořit bublinky, znamená to únik plynu. Takto poškozený gril rozhodně nepoužívejte!!!
Jeho opravu svěřte raději odbornému servisu nebo se řiďte pokyny výrobce uvedené v manuálu grilu.


Keramický gril

Keramické grily se udržují velice snadno. Jako palivo se používá dřevěné uhlí, které po vyhoření zanechá výrazně méně popela, než při spalování briket určených do grilů. Popel se potom vybírá z grilu pomocí lopatky nebo pohrabáče méně často. Vnější povrch obalu keramického grilu je opatřen odolnou lesklou glazurou, která dodává grilům nádherný vzhled. Povrchové znečištění a prach stačí lehce setřít vlhkým hadříkem. Keramika uvnitř grilu nevyžaduje žádnou speciální údržbu, po vychladnutí jen vymeťte zbylý popel koštětem. Drátěný kartáč použijte pouze na na grilovací rošt.


Údržba grilu je snadná

Pokud usoudíte, že váš starý gril již svoje odsloužil, je na čase porozhlédnout se a investovat do nového grilovacího vybavení.

Širokou nabídkou grilů v nejrůznějších provedeních se můžete inspirovat na tomto odkazu:

* Foto: grilykrby.cz


Načíst další >>>
Přejít nahoru